Zákaldné technické parametre svietidiel

Pri výbere svietidiel musíme okrem dizajnu zohľadňovať aj základné technické parametre. Aby sme Vám dohľadávanie týchto informácii uľahčili, pripravili sme si pre Vás prvú minisériu:
„ČO ZOHĽADŇOVAŤ PRI VÝBERE SVIETIDLA?“.

STUPEŇ KRYTIA – Písmenká IP predstavujú anglickú skratku ingress protection. Číslice udávajú stupeň krytia. Spojením uvedenej skratky a číslice získame indikátor odolnosti svietidla voči vniknutiu cudzieho telesa či kvapalín. Inými slovami, toto pokrytie poskytuje ochranu pred dotykom so živými a pohybujúcimi sa časticami a dosahuje sa ním ochrana pred vniknutím cudzích predmetov, prachu, vody a pod.

Krytie teda vyberáme podľa toho, kde sa dané svietidlo bude nachádzať. Pokiaľ vyberáme svietidlo do obývacej izby alebo spáne postačí nám akekoľvek s bežným krytím IP20. 

V kúpeľni alebo vonkajších priestoroch už musíme dbať na to, čí svietdilo môže prísť do kontaktu s vodou a ak áno do akej miery. Ak teda vyberáme svietidlo na krytú terasu, postačí nám aj krytie IP44. Ak sa však jedná o svietidlo, ktoré bude v priamom kontakte s vodou, napríklad počas dažďu volíme IP54 alebo IP65. Treba pamätať na to, že čím vyššie IP svietidla zvolíme, tým viac predĺžime jeho životnosť vo vlhkom alebo prašnom prostredí.

FARBA SVETLA vplýva na správanie človeka, Keďže cez deň sme aktívni, studené a neutrálne svetlo máme spojené s dennými aktivitami. Osvetlenie sa počas dňa mení a pred západom slnka pprechádza do teplejších odtieňov. Preto sa v rezidenčných objektoch zvykne používať teplé až neutrálne svetlo (2700-3000K), ktoré vyvoláva skôr pocity relaxu. Naopak v administratíve a komerčných priestoroch sa využíva studenšie no stále neutrálne svetlo (4000K), ktoré vyvoláva pocity aktivity.

SVETELNÝ TOK, udávaný v lumenoch (lm) je najdôležitejší parameter pri výbere osvetlenia. Vďaka jeho číselnému vyjadreniu si viete asppoň približne spraviť obraz o svietivosti v porovnaní s klasickými žiarovkami a tak dospieť k výberu správnej intenzity osvetlenia do Vášho priestoru.

 

Klasická žiarovka

LED žiarovka

Počet lumenov (LED svietidlá)

 
 
 
AK si stále nie ste istý výberom, kontaktujte na nás na mailovej adrese info@thelamp.sk

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *